anjeza
30 Sht 2013 | Asnjë Koment

“Një krijesë delikate, si kukull e bukur qeramike”, kështu e ka vlerësuar anëtari i jurisë së spektaklit “Italia’s got talent”, Xherri Skoti 17-vjeçaren shqiptare, Anjeza Rucin, e cila performoi me një sërë numrash cirku të shtunën mbrëma. Ajo u paraqit me mjaft elegancë, duke ekzekutuar në mënyrë perfekte disa ushtrime të nivelit të lartë artistik. Performanca e shqiptares 17-vjeçare befasoi të gjithë jurinë, e cila përbëhet nga Maria De Filipi, Xherri Skoti dhe Rudi Xerbi. Vëmendje i ka kushtuar edhe shtypi italian, i cili e ka cilësuar performancën e fundjavës si “shfaqje spektakolare e Anjeza Rucit”. 17-vjeçarja shqiptare banon në Gruljasko të ...

rama-kryeministri-italian

Pas takimit me kreun e qeverise italiane Letta, ku mori mbështetjen për integrimin në BE, Edi Rama, në kuadër të vizitës së tij në Itali si Kryeministër i zgjedhur i Shqipërisë, pati edhe një takim me Ministren e Jashtme Bonino.  “Jam shumë e kënaqur që pata këtë mundësi të shoh mikun tim Edi Rama në [...]

Itali

19 Kor 2013 | Asnjë Koment
syri

Bukuria e kërkuar nga shumë prej nesh gjendet aty buzë rrugës nacionale Sarandë-Delvinë-Gjirokastër, një zonë mes ujërave që burojnë nga shpatet e Malit të Gjerë dhe burimit të njohur me emrin ”Syri i Kaltër”. Nëse udhëtimi ndjek të kundërtën e rrjedhës së Bistricës, arrin në burimin e Syrit të Kaltër, aty ku gjelbërimi shkrihet në ujërat që [...]

Shqiperi

14 Kor 2013 | Asnjë Koment
gazi

Pas miratimit të planit kombëtar sektorial për gazsjellësin Trans-Adriatik, përgjegjësi i sektorit të Hidrokarbureve në Ministrinë e Energjetikës, Stavri Dhima bën të ditura detajet e projektit që shndërron Shqipërinë në pikë kalimi të gazit natyror që vjen nga Azerbaxhani, me destinacion Evropën perëndimore. “Pjesa shqiptare hyn në zonën e Korçës, në luginën e Devollit, afër [...]

Shqiperi

7 Kor 2013 | Asnjë Koment
lavoro

Tra le novità introdotte anche importanti modifiche in materia di flussi migratori e procedura di emersione 2012 Pubblicato sulla Gazzetta Ufficiale n. 150 il Decreto legge n. 76/2013 concernente  misure urgenti per il rilancio dell’occupazione. Il nuovo decreto che mira a migliorare il funzionamento del mercato del lavoro, aumentare l’occupazione, soprattutto quella giovanile e sostenere [...]

Itali

2 Kor 2013 | Asnjë Koment
sala

“Nuk arritëm të fitonim në garën e 23 qershorit dhe për këtë që ndodhi, përgjegjësia bie mbi një njeri të vetëm dhe ky jam unë, Sali Berisha. Duke marrë të gjitha përgjegjësitë, kam vendosur që të jap dorëheqjen nga funksionet e mia në forumet e Partisë Demokratike”. Ky ishte thelbi i fjalimit të shumëpritur këto [...]

Shqiperi

26 Qer 2013 | Asnjë Koment